Praca w zakładzie produkcyjnym nie należy do najłatwiejszych. Pracownicy najniższych szczebli muszą charakteryzować się dobrym zdrowiem – często łączy się ona z pracą w pozycji stojącej, co może obciążać organizm. Często potencjalni pracownicy obawiają się również bardzo ciężkich norm produkcyjnych, w tym jakościowych, czasowych i ilościowych. Kto jednak wyznacza cele, które musi osiągnąć zespół w zakładzie produkcyjnym?
Brygadziści i mistrzowie – kierownicy pierwszego szczebla
Brygadziści i mistrzowie to podstawowa komórka kierownicza – osoba na tym miejscu odpowiada za pracę niewielkiego zespołu pracowniczego. Szkolenia dla brygadzistów uczą motywowania i kierowania ludźmi, a dobre szkolenie dla mistrzów powinno posiadać również panel z rozwiązywania konfliktów.
Brygadziści to często pierwsze osoby, które mogą ocenić czas wytworzenia określonej liczby produktów. Nie zawsze są oni zawsze wystarczającą władzę, by interweniować w przypadku, gdy normy są zawyżane, a sama praca staje się zbyt ciężka dla pracowników.
Zobacz tego bloga: https://www.ollee.pl/
Kierownictwo wyższe
Większość celów rocznych, kwartalnych i miesięcznych określana jest przez wyższe kierownictwo. W przypadku zakładów sieciowych decyzje mogą pochodzić nawet z samej góry czyli oficjalnego zarządu, który może kryć się na obszarze danego państwa lub poza nim.
Kierownicy wysokich szczebli powinni brać pod uwagę wiele różnych czynników podczas ustalania celów – od możliwości logistycznych zakładu produkcyjnego, po ryzyko wystąpienia zastojów produkcyjnych. Kierownictwo najwyższych szczebli posiada często bardzo duże doświadczenie i umiejętności. Szkolenia
Agile są w obecnych czasach już niemal standardem dla osób, które zajmują się zarządzaniem przedsiębiorstwami – jeśli chodzi o Scrum szkolenia również coraz częściej wykonywane są wśród osób, które mają dużą decyzyjność w ogromnych zakładach produkcyjnych.
Te metody pozwalają na uzyskanie odpowiedniej postawy, jak również zdobycie cennych wskazówek, które mogą wpłynąć na postrzeganie pracy pracowników wykonawczych oraz stworzenie realnego, skutecznego planu produkcyjnego.